PANEL MOBİLYALAR İÇİN KULLANILAN POLİMER MALZEMELİ, TAŞIYICI & AKSESUAR AYAKLARIN TASARIMINDA SONLU ELEMANLAR METODUNUN KULLANILMASI


Creative Commons License

Demirtaş B., Özçelik A.

6. International Furniture Congress, Trabzon, Turkey, 2 - 04 November 2020, pp.111

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Trabzon
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.111
  • Kayseri University Affiliated: No

Abstract

Günümüzde yaşam alanları giderek daralmakta buna ters orantılı olarak eşyaların çeşit ve sayıları giderek artmaktadır. Evlerin olmazsa olmaz bir parçası olan mobilyaların depolama alanlarının önemi de giderek artarak yaşam alanlarının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmektedir. Diğer taraftan fonksiyonel beklentilerle birlikte estetik doyumun mobilyalar üzerindeki etkisi müşteriler için ayrı bir önem kazanmaktadır. Bu beklentiler görsel ve taşıyıcı unsur olan mobilya ayaklarının tasarımda; farklı açılar, yükseklikler ve farklı aksesuarların kullanılmasının önünü açarak ayakların özellikle mukavemet ve üretilebilirliğini doğrudan etkilemiştir.

Bu bildiride İstikbal Mobilya Panel Grubu ünitesinde yer alan İndigo yemek, yatak odası ve compact TV ünitelerinde taşıyıcı ve aksesuar olarak kullanılan plastik aksesuar-taşıyıcı ayakların mukavemet, estetik, üretilebilirlik kavramlarıyla birlikte ele alınarak nihai ürün haline getirilmesi ele alınmıştır.

Tasarımında sonlu elemanlar metodu kullanılarak kalite testlerine uygun sanal testler yapılmış plastik enjeksiyonla imalatından önce tasarıma en uygun ve en sağlam modelin ortaya belirlenmesi için çalışılmış olup, sonuçlar seri üretim için uygun değerler verdikten sonra üretimler gerçekleştirilmiştir.

Anahtar kelimeler: Panel mobilya, Mobilya aksesuar ayakları, Sonlu elemanlar metodu, Polimer malzeme, Estetik