General Information

Institutional Information: Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu, El Sanatları, Geleneksel El Sanatları Programı
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Art, Traditional Turkish Handicrafts, Gilding

Biography

 2014 yılında  Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları bölümünü genel yetenek sınavı ile kazandı. Bölümde anasanat dalı Hüsn-ü hat olarak belirlendi. Fakültede derslerini hat sanatı üzerine devam ettirirken Türk İslam sanatlarından tezhip, ebru ve kitap sanatları derslerini aldı. Aynı şekilde Osmanlı Türkçesi, epigrafi, paleografi ve yazma eser patolojisi derslerini aldı.

Bölüm derslerini devam ettirirken dışarıdan da hüsnü hat konusunda icazetli hocalarla derslerine devam etti. Bunlar arasında Hattat Hasan Çelebi’nin öğrencisi Cafer Kelkit’ten (Sivas Ziyabey Yazma Eserler Kütüphanesi eski müdürü ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümü öğretim görevlisi) de sülüs,nesih  ve celi sülüs derslerine devam etti.

2018 yılı yaz döneminde  nakkaş Semih İrteş’in yanında Mevlana Müzesi restorasyonunda staj yaptı ve buna ilaveten bir süre aynı yerde nakkaş olarak çalıştı.

2019 yılı Haziran ayında okuduğu bölümden mezun oldu.

Sülüs yazı çeşidinden meşk ettiği hocası Hattat Cafer KELKİT’ten icazetnamesini aldı.

“Sivas Gök Medrese Ve Ziyabey  Kütüphanesi’ndeki Hat Levhaları ve Hat Sanatı Bakımından Değerlendirilmesi” konulu yüksek lisans tezini hazırlayarak Kasım 2021’de savunma sınavına girip başarılı bulundu.

Lisans mezuniyetinden sonra milli eğitim bakanlığına bağlı Sivas Olgunlaşma Enstitüsünde ve Erzurum Olgunlaşma Enstitüsünde  hat sanatı üzerine usta öğretici olarak görev yaptı. Ayrıca alanıyla ilgili (Hat Dersi) bir üniversitede ücret karşılığı derslere girdi. 

Ziyabey Yazma Eser Kütüphanesinde gönüllü olarak yazma eser patolojisinde ve el yazması eserlerin tasnifi ve değerlendirilmesi hususunda çalıştı. Şubat 2023 tarihinde öğretim görevlisi olarak Kayseri Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu el sanatları bölümünde görev yapmaya başladı. 

Contact

Email
rumeysaunal@kayseri.edu.tr
Other Email
ermysa.unall@gmail.com
Web Page
https://avesis.kayseri.edu.tr/rumeysaunal
Office Phone
+90 0352 504 3838 Extension: 42018
Address
Mevlana Mahallesi 15 Temmuz Yerleşkesi Kümeevler No:5 38280 Talas / KAYSERİ